Esiintyjät ja esitykset lauantaina 5.12.2020
Projektipäällikkö Lassi Karivalo, Ilmailumuseoyhdistys: Ilma-alusten konservointia Ilmailumuseoyhdistyksen Tiistaikerhossa
Ilmailumuseoyhdistyksen entisöintitoiminnasta vastasi 1970-luvulta 1980-luvun loppupuolelle Lauantaiseuraksi nimetty työryhmä. Siitä eteenpäin vastuu on ollut yhdistyksen Tiistaikerholla. Tiistaikerho jatkaa sitä lentokoneiden entisöintiperinnettä, jota Lauantaiseura, Ilmavoimien joukko-osastot kuten Hämeen-, Karjalan- ja Satakunnan lennostot sekä Ilmavoimien varikko tekivät 1970 ja 1980-luvuilla. Viime vuosina Tiistaikerho ja Suomen ilmavoimamuseo ovat pääosin vastanneet museaalisesti arvokkaiden lentokoneiden entisöinnistä Suomessa. Tiistaikerhon entisöintityö tehdään yhteistyössä Suomen Ilmailumuseon kanssa ja museon tiloissa.
Ilma-alusten kunnostamisen terminologiaa ei ole Suomessa vakiintunut. Sen vuoksi lentokoneiden kunnostamisesta museoissa tai muualla esille pantavaksi puhutaan sekä entisöintinä että konservointina. Termejä käytetäänkin vähän ristiin ja rastiin, koska yleisesti sovittua terminologiaa ei tässä mielessä Suomessa ole. Entisöintiä ja konservointia tekevien tahojen kesken olisikin hyvä määritellä yhteinen käsitteistö.
Ilma-alusten konservoinnissa/entisöinnissä on Tiistaikerhossa kuljettu viimeisen kymmen vuoden aikana kohti ammattimaisempaa otetta. Se tarkoittaa, että työt perustuvat yhä enemmän etukäteen tehtyihin selvityksiin mm. kohteen rakenteesta, rakentamisesta, materiaaleista, pintakäsittelystä ja maalaustavoista. Kerättyä tietoa on sitten hyödynnetty kohteen entisöinnissä. Niin ikään keskeiseksi on tullut tehdyn työn raportoinnit, jotta jälkeenpäin voidaan todentaa, mitä on kohteen osalta tehty ja miksi.

I.V.L. D 26 Haukka ja Lassi Karivalo.Kuvateksti

Pyryn pyrstön kunnostusta käytävänäyttelyssä. Kuva: Suomen Ilmailumuseon kuva-arkisto.

Lauanteiseuran työntekoa käytävänäyttelyn kellarissa. Kuva: Suomen Ilmailumuseon kuva-arkisto.

Tampereen entisöintiryhmän ja Ilmavoimien Varikon entisöimä Letov Smolik. Kuva: Lassi Karivalo.

Suomen Ilmavoimamuseon konservoima Hawker Hurricane. Kuva: Lassi Karivalo.

Lentoteknillisen Killan entisöimä Bristol Blenheim. Kuva: Lassi Karivalo.

Tiistaikerho yhteiskuvassa. Kuva: Matias Laitinen.

Haukan ohjaamo entisöinnin jälkeen. Kuva: Lassi Karivalo.

I.V.L. D 26 Haukan ohjaamo ennen entisöintiä. Kuva: Lassi Karivalo.Kuvateksti

Haukan oikea yläsiipi ennen korjausta. Kuva: Lassi Karivalo.

Valmis Haukka Suomen Ilmailumuseon välihallissa. Kuva: Lassi Karivalo.

Haukan oikea yläsiipi korjattuna. Kuva: Lassi Karivalo.
Juha Suonperä, Ilmasotakoulun Kilta ry: Douglas DC-2 DO-1 Hanssin-Jukka -matkustajakoneen entisöinti

PH-AKH

PH-AKH

DO-1

DO-1

DO-1

DO-1

DO-1

DO-1
Projektipäällikkö Matti Patteri, VL Myrsky II -entisöintiprojekti: VL Myrsky II MY-14:n entisöinti entisöijän silmin

Matti Patteri ja ensimmäisi sivuvakaajan sisärakenne. Kuva: Reino Myllymäki

Matti Patteri, MY-14 siipisalko ja Elliot-vannesaha vuodelta 1947. Kuva: Lassi Karivalo

Matti Patteri ja koesiiven laskuteline. Kuva: Jorma Laakkonen

Matti Patteri ja NACA-rengas. Kuva: Jorma Laakkonen.